Lexmark - Lexmark X264dn
Multifunction printer - B/W - laser - Legal (8.5 in x 14 in) (original) - Legal (media) - up to 30 ppm (copying) - up to 30 ppm (printing) - 250 sheets - 33.6 Kbps - USB 2.0, LAN
Lexmark
13B0500
N/A
0734646140584
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Lexmark X264dn - multifunction printer - B/W |
| Device Type | Multifunction printer |
| Fax Type | Super G3 |
| Printing Technology | Laser (monochrome) |
| Monthly Duty Cycle (max) | 50000 impressions |
| Max Copying Speed | Up to 30 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 30 ppm |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Fax Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Scanning | 600 x 600 dpi |
| Original Size | Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 50 sheets |
| Media Size | Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels |
| Standard Media Capacity | 250 sheets |
| Max Media Capacity | 800 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 1 sheet |
| Output Trays Capacity | 150 sheets |
| Automatic Duplexing | Yes (copying) |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, LAN |
| Dimensions (WxDxH) | 16.9 in x 16 in x 17.3 in |
| Weight | 42.99 lbs |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| General | |
| Device Type | Multifunction printer |
| Printing Technology | Laser - monochrome |
| Monthly Duty Cycle (max) | 50000 impressions |
| Display | 2 lines |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, LAN |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 MB 64 MB |
| Max Supported Memory | 64 MB 64 MB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Miscellaneous | |
| Consumables Included | 1 x toner cartridge (black) - up to 1500 pages |
| Compatible with Windows 7 | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards | FCC Class A certified, CSA, TUV GS, C-Tick, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, SEMKO, VCCI Class A ITE, EN55024, CCC, PSB, MIC, ICES-003 Class A, EK, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 |
| Environmental Parameters | |
| Sound Emission | 27 dBA (idle) |
| Min Operating Temperature | 60.8 °F |
| Max Operating Temperature | 89.6 °F |
| Humidity Range Operating | 8 - 80% |
| Connections | |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 ¦ 1 x LAN |
| Network Protocols | TCP/IP, AppleTalk |
| Operating System Support | MS Windows XP, MS Windows 2000, Apple Mac OS X 10.2, SuSe Linux, Red Hat Linux, Novell NetWare 5.x, Linux, HP-UX, MS Windows Server 2003, Apple Mac OS 9.x, MS Windows Server 2008 x64 Edition, IBM AIX 5.2, IBM OS/400, Sunsoft Solaris, MS Windows Vista, MS Windows 2000 Server, MS Windows XP 64-bit Edition, MS Windows Server 2003 x64 Edition, MS Windows Vista (64-bit versions), Ubuntu Linux, MS Windows Server 2008, Novell NetWare 6.x, IBM AIX 5.3, SunSoft Solaris x86 10, IBM AIX 6.1 |
| Copying | |
| Max Copying Speed | Up to 30 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Max Document Enlargement | 400% |
| Max Document Reduction | 25% |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Printing | |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 30 ppm |
| Printer Drivers / Emulations | PCL 5e, PCL 6, PostScript 3, PPDS |
| First Print Out Time B/W | 7.5 sec |
| Scanning | |
| Optical Resolution | 600 x 600 dpi |
| Fax Machine | |
| Compatibility | Super G3 |
| Max Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Document & Media Handling | |
| Max Original Size | Legal (8.5 in x 14 in) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 50 sheets |
| Max Media Size | Legal |
| Min Media Weight | 60 g/m² |
| Max Media Weight | 90 g/m² |
| Supported Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels |
| Standard Media Capacity | 250 sheets |
| Max Media Capacity | 800 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 1 sheet |
| Output Trays Capacity | 150 sheets |
| Document & Media Handling Details | ADF - 50 sheets ¦ Input tray - 250 sheets ¦ Output tray - 150 sheets ¦ Bypass tray - 1 sheet |
| Speed Details | Printing: up to 30 ppm (Letter A) ¦ Printing: up to 28 ppm (A4) ¦ Copying: up to 30 ppm (Letter A) ¦ Copying: up to 28 ppm (A4) ¦ Printing: up to 15 ppm (A4) - B/W duplex ¦ Printing: up to 15 ppm (Letter A) - B/W duplex ¦ Copying: up to 15 ppm (A4) - B/W duplex ¦ Copying: up to 15 ppm (Letter A) - B/W duplex |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 16.9 in |
| Depth | 16 in |
| Height | 17.3 in |
| Weight | 42.99 lbs |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |