HP Inc. - HP Compaq LA2205wg
LCD monitor - 22" - 1680 x 1050 @ 60 Hz - TN - 250 cd/m² - 1000:1 - 5 ms - DVI-D, VGA, DisplayPort - Smart Buy
HP Inc.
NM274A8#ABA
N/A
0884420767770
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HP Compaq LA2205wg - LCD monitor - 22" - Smart Buy |
| Device Type | LCD monitor - 22" |
| Features | USB hub |
| Panel Type | TN |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1680 x 1050 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.282 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000:1 (dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Color Gamut | 72% |
| Input Connectors | DVI-D, VGA, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Screen Coating | Anti-glare, anti-static |
| Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 20.1 in x 10 in x 14.7 in |
| Weight | 14.99 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Compliant Standards | Plug and Play, TUV, VCCI, BSMI CNS 13438 Class B, CCIB, cUL, GS, EN55022 Class B, FCC Part 15 B, CCEE, EN55024 Class B, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, ISO 9241-307, KCC, CISPR, GEEA, AS/NZS 3548 Class B |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Display Type | LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 22" |
| Built-in Devices | USB hub |
| Panel Type | TN |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1680 x 1050 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.282 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000:1 (dynamic) |
| Color Gamut | 72% |
| Response Time | 5 ms |
| Vertical Refresh Rate | 76 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 83 kHz |
| Video Bandwidth | 230 MHz |
| Horizontal Viewing Angle | 160 |
| Vertical Viewing Angle | 160 |
| Screen Coating | Anti-glare, anti-static |
| Color Temperature | 9300K, 6500K |
| Controls & Adjustments | Brightness, contrast, H/V position, color temperature, phase, clock |
| OSD Languages | Chinese (traditional), Chinese (simplified), Brazilian Portuguese, English, German, French, Italian, Spanish, Dutch, Japanese |
| Features | HDCP |
| Dimensions (WxDxH) | 20.1 in x 10 in x 14.7 in |
| Weight | 14.99 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site ¦ Technical support - phone consulting - 90 days - response time: 24 hours |
| Miscellaneous | |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Cables Included | 1 x USB cable ¦ 1 x DVI cable - 6 ft ¦ 1 x VGA cable - 6 ft |
| Backlight Life | 50,000 hours |
| Compatible with Windows 7 | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards | Plug and Play, TUV, VCCI, BSMI CNS 13438 Class B, CCIB, cUL, GS, EN55022 Class B, FCC Part 15 B, CCEE, EN55024 Class B, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, ISO 9241-307, KCC, CISPR, GEEA, AS/NZS 3548 Class B |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Power | |
| Power Supply | Internal |
| Input Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (Typical) | 33 Watt |
| Power Consumption Stand by / Sleep | 1 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Included Software | HP Display Assistant |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Connectivity | |
| Interfaces | DVI-D ¦ VGA ¦ DisplayPort ¦ 2 x USB downstream ¦ USB upstream (Type B) |
| Mechanical | |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Tilt Angle | 35 |
| Rotation Angle | 90 |
| Height Adjustment | 4.7 in |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
| Sustainability Information | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |


