HP Inc. - HP Compaq LE1711
LCD monitor - 17" - 1280 x 1024 @ 60 Hz - TN - 250 cd/m² - 1000:1 - 5 ms - VGA - black, silver - Smart Buy
HP Inc.
EM886A8#ABA
N/A
0884962170892
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HP Compaq LE1711 - LCD monitor - 17" - Smart Buy |
| Device Type | LCD monitor - 17" |
| Panel Type | TN |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Native Resolution | 1280 x 1024 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.264 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Color Gamut | 72% |
| Input Connectors | VGA |
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Screen Coating | Anti-glare, anti-static |
| Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Color | Black, silver |
| Dimensions (WxDxH) | 14.8 in x 8.1 in x 15.2 in |
| Weight | 8.6 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver |
| Compliant Standards | Plug and Play, CSA, TUV, VCCI, BSMI, GOST, GS, NOM, SASO, CCC, MIC, FCC, DDC/CI, ISO 9241-307, ACA, CISPR |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Display Type | LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 17" |
| Panel Type | TN |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Native Resolution | 1280 x 1024 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.264 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Color Gamut | 72% |
| Response Time | 5 ms |
| Vertical Refresh Rate | 76 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 83 kHz |
| Video Bandwidth | 140 MHz |
| Horizontal Viewing Angle | 160 |
| Vertical Viewing Angle | 160 |
| Screen Coating | Anti-glare, anti-static |
| Color Temperature | 9300K, 6500K |
| Controls & Adjustments | Brightness, contrast, sharpness, color temperature, phase, clock, lens shift dial (horizontal), lens shift dial (vertical) |
| OSD Languages | Chinese (simplified), English, German, French, Italian, Spanish, Dutch |
| Color | Black, silver |
| Dimensions (WxDxH) | 14.8 in x 8.1 in x 15.2 in |
| Weight | 8.6 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Cables Included | 1 x VGA cable - 6 ft |
| Backlight Life | 50,000 hours |
| Compatible with Windows 7 | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards | Plug and Play, CSA, TUV, VCCI, BSMI, GOST, GS, NOM, SASO, CCC, MIC, FCC, DDC/CI, ISO 9241-307, ACA, CISPR |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Power | |
| Power Supply | Internal |
| Input Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (Typical) | 28 Watt |
| Power Consumption Stand by / Sleep | 2 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Included Software | HP Display Assistant |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Connectivity | |
| Interfaces | VGA |
| Mechanical | |
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Tilt Angle | 30 |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
| Sustainability Information | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |





