HP Inc. - HP LaserJet Pro M1536dnf
Multifunction printer - B/W - laser - A4 (8.25 in x 11.7 in), Legal (8.5 in x 14 in) (original) - Legal (media) - up to 26 ppm (copying) - up to 26 ppm (printing) - 250 sheets - 33.6 Kbps - USB 2.0, LAN
Product Description
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HP LaserJet Pro M1536dnf - multifunction printer - B/W |
| Device Type | Multifunction printer |
| Copier Type | Digital |
| Fax Type | Plain paper |
| Printing Technology | Laser (monochrome) |
| Monthly Duty Cycle (max) | 8000 impressions |
| Recommended Monthly Volume | 500 - 2000 pages |
| Max Copying Speed | Up to 26 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 26 ppm |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Fax Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Fax Resolutions | 300 x 300 dpi |
| Scanning | 1200 x 1200 dpi |
| Original Size | A4 (8.25 in x 11.7 in), Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 35 sheets |
| Media Size | Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels |
| Standard Media Capacity | 250 sheets |
| Max Media Capacity | 250 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 10 sheets |
| Output Trays Capacity | 100 sheets |
| Automatic Duplexing | Yes (printing) |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, LAN |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 13.5 in x 14.7 in |
| Weight | 25.79 lbs |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Environmental Standards | EPEAT Silver, ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| General | |
| Device Type | Multifunction printer |
| Copier Type | Digital |
| Fax Type | Plain paper |
| Printing Technology | Laser - monochrome |
| Monthly Duty Cycle (max) | 8000 impressions |
| Recommended Monthly Volume | 500 - 2000 pages |
| Display | 2 lines |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, LAN |
| Memory | |
| Standard Memory | 128 MB 128 MB |
| Max Supported Memory | 128 MB 128 MB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
| Miscellaneous | |
| Consumables Included | 1 x toner cartridge (black) |
| Compatible with Windows 7 | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 445 Watt |
| Power Consumption Standby | 4.7 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.2 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Sound Emission | 51 dBA (operating) |
| Min Operating Temperature | 59 °F |
| Max Operating Temperature | 90.5 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 80% |
| Connections | |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 ¦ 1 x LAN |
| Operating System Support | MS Windows Server 2003, MS Windows Server 2008 x64 Edition, MS Windows XP SP2 or later, Sun Solaris 8, Sun Solaris 9, MS Windows 7, openSUSE 11.0, openSUSE 11.1, Debian GNU/Linux 5.0, Ubuntu Linux 8.10, Ubuntu Linux 9.04, MS Windows 7 64-bit Edition, Apple Mac OS X 10.5.8, MS Windows Vista, MS Windows Vista (64-bit versions), SuSe Linux 10.3, HP-UX 11.0, MS Windows Server 2008, Apple Mac OS X 10.6, openSUSE 11.2, Ubuntu Linux 9.10, Ubuntu Linux 10.04 |
| Software Included | Drivers & utilities |
| Copying | |
| Max Copying Speed | Up to 26 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Document Enlargement | 400% |
| Max Document Reduction | 25% |
| Maximum Copies | 99 |
| Printing | |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 26 ppm |
| Printer Drivers / Emulations | PCL 6, PostScript 3, PCL 5 |
| Image Enhancement Technology | HP FastRes 1200 |
| Automatic Duplexing | Yes |
| First Print Out Time B/W | 8.5 sec |
| Scanning | |
| Optical Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Interpolated Resolution | 19200 x 19200 dpi |
| Color Depth | 24-bit |
| Fax Machine | |
| Max Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Fax Resolutions | 300 x 300 dpi |
| Total Memory Capacity | Up to 400 pages |
| PC Faxing | Yes |
| Fax Machine Features | |
| Speed Dialing | 120 station(s) |
| Broadcast Transmission | 119 stations |
| Delayed Transmission | Yes |
| Remote Fax Retrieval (Polling) | Yes |
| Features | Fax forwarding, Distinctive Ring Pattern Detection (DRPD), automatic redialing, junk fax barrier |
| Document & Media Handling | |
| Max Original Size | A4 (8.25 in x 11.7 in), Legal (8.5 in x 14 in) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 35 sheets |
| Max Media Size | Legal |
| Min Media Weight | 60 g/m² |
| Max Media Weight | 163 g/m² |
| Supported Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels |
| Supported Media Sizes | Letter A Size (8.5 in x 11 in), Legal (8.5 in x 14 in), A4 (8.25 in x 11.7 in), 3 in x 5 in |
| Standard Media Capacity | 250 sheets |
| Max Media Capacity | 250 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 10 sheets |
| Output Trays Capacity | 100 sheets |
| Document & Media Handling Details | ADF - 35 sheets ¦ Input tray - 250 sheets size: 3 in x 7.36 in - Legal (8.5 in x 14 in) ¦ Input tray - 10 sheets size: 3 in x 5 in - Legal (8.5 in x 14 in) ¦ Output tray - 100 sheets |
| Speed Details | Printing: up to 26 ppm (Letter A) - B/W ¦ Copying: up to 26 ppm (Letter A) - B/W best |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 13.5 in |
| Height | 14.7 in |
| Weight | 25.79 lbs |
| Environmental Standards | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |









