HP Inc. - HP LaserJet Pro MFP M425dn
Multifunction printer - B/W - laser - 8.5 in x 15 in (original) - Legal (media) - up to 35 ppm (copying) - up to 35 ppm (printing) - 300 sheets - USB 2.0, Gigabit LAN, USB host
HP Inc.
CF286A#BGJ
N/A
0886112340292
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HP LaserJet Pro MFP M425dn - multifunction printer - B/W |
| Device Type | Multifunction printer |
| Copier Type | Digital |
| Fax Type | Plain paper |
| Localization | English, French, Spanish / Canada, Mexico, United States, Latin America (excluding Argentina, Brazil, Chile) |
| Printing Technology | Laser (monochrome) |
| Monthly Duty Cycle (max) | 50000 impressions |
| Recommended Monthly Volume | 750 - 3000 pages |
| Max Copying Speed | Up to 35 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 35 ppm |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Fax Resolutions | 300 x 300 dpi |
| Scanning | 1200 x 1200 dpi |
| Display | 3.5" |
| Original Size | 8.5 in x 15 in (max) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 50 sheets |
| Media Size | 3 in x 5 in (min) - Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels, recycled paper, bond paper, heavy-weight paper |
| Standard Media Capacity | 300 sheets |
| Max Media Capacity | 800 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 50 sheets |
| Output Trays Capacity | 150 sheets |
| Automatic Duplexing | Yes (copying) Yes (printing) Yes (scanning) |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, Gigabit LAN, USB host |
| AirPrint Enabled | Yes |
| Office Machine Features | Save to USB flash drive, scan to e-mail, scan to network |
| Power | AC 110 V (60Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 15.1 in x 16.7 in |
| Weight | 33.29 lbs |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Environmental Standards | EPEAT Silver, ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| General | |
| Device Type | Multifunction printer |
| Copier Type | Digital |
| Fax Type | Plain paper |
| Printing Technology | Laser - monochrome |
| Monthly Duty Cycle (max) | 50000 impressions |
| Recommended Monthly Volume | 750 - 3000 pages |
| Display Diagonal Size | 3.5" |
| Display Features | Touch screen |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, Gigabit LAN, USB host |
| AirPrint Enabled | Yes |
| Office Machine Features | Save to USB flash drive, scan to e-mail, scan to network |
| Localization | English, French, Spanish / Canada, Mexico, United States, Latin America (excluding Argentina, Brazil, Chile) |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB 256 MB |
| Max Supported Memory | 256 MB 256 MB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Phone cable |
| Consumables Included | 1 x toner cartridge (black) - up to 2700 pages - HP 80A |
| Compatible with Windows 7 | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards | EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN55022 Class B, IEC 60950-1, EN 60950-1, IEC 60825-1, FCC CFR47 Part 15 B, EN 60825-1, GB 4943, GB 17625.1 |
| Power | |
| Voltage Required | AC 110 V (60Hz) |
| Power Consumption Operational | 600 Watt |
| Power Consumption Standby | 10.5 Watt |
| Power Consumption Sleep | 9.5 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Sound Emission | 51 dBA (operating) |
| Min Operating Temperature | 59 °F |
| Max Operating Temperature | 90.5 °F |
| Humidity Range Operating | 30 - 70% |
| Connections | |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ 1 x USB host - 4 pin USB Type A ¦ 1 x Gigabit LAN - RJ-45 ¦ 1 x modem - RJ-11 |
| Network Protocols | TCP/IP, LPR/LPD, RAW IP (Port 9100), SNMP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, Bonjour, FTP, DHCP, BOOTP |
| Security Protocols & Features | SSL, 802.1x |
| Operating System Support | MS Windows Server 2008 x64 Edition, MS Windows XP SP2 or later, Apple Mac OS X 10.5, MS Windows 7, MS Windows 7 64-bit Edition, MS Windows Vista, MS Windows Vista (64-bit versions), HP-UX 11i, MS Windows Server 2008, Apple Mac OS X 10.6, openSUSE 11.3, Ubuntu Linux 10.04, Linux Linpus Desktop 9.4, Linux Linpus Desktop 9.5, Fedora 14, Ubuntu Linux 10.10, openSUSE 11.4, Apple Mac OS X 10.7, Debian Linux 5.0, MS Windows Server 2003 SP3 or later, Red Hat Enterprise Linux 5, Red Hat Enterprise Linux 6, Ubuntu Linux 11.04, Fedora 15, Debian Linux 6.0 |
| Software Included | Drivers & utilities |
| Copying | |
| Max Copying Speed | Up to 35 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Max Document Enlargement | 400% |
| Max Document Reduction | 25% |
| Maximum Copies | 99 |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Printing | |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 35 ppm |
| Printer Drivers / Emulations | PCL 5e, PCL 6, PostScript 3, PDF 1.7 |
| Image Enhancement Technology | HP ImageREt 1200 |
| Automatic Duplexing | Yes |
| First Print Out Time B/W | 8 sec |
| Scanning | |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Optical Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Fax Machine | |
| Fax Resolutions | 300 x 300 dpi |
| Total Memory Capacity | Up to 300 pages |
| Fax Machine Features | |
| Speed Dialing | 120 station(s) |
| Broadcast Transmission | 119 stations |
| Delayed Transmission | Yes |
| Features | Fax forwarding, automatic redialing, junk fax barrier, fax polling |
| Document & Media Handling | |
| Max Original Size | 8.5 in x 15 in |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 50 sheets |
| Min Media Size | 3 in x 5 in |
| Max Media Size | Legal |
| Min Media Weight | 60 g/m² |
| Max Media Weight | 163 g/m² |
| Supported Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels, recycled paper, bond paper, heavy-weight paper |
| Supported Media Sizes | Legal (8.5 in x 14 in), A4 (8.25 in x 11.7 in), A5 (5.83 in x 8.25 in), A6 (4.13 in x 5.83 in), JIS B5 (7.17 in x 10.12 in), 3 in x 5 in |
| Standard Media Capacity | 300 sheets |
| Max Media Capacity | 800 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 50 sheets |
| Output Trays Capacity | 150 sheets |
| Document & Media Handling Details | ADF - 50 sheets - 8.5 in x 15 in ¦ Input tray - 50 sheets size: 3 in x 5 in - Legal (8.5 in x 14 in) weight: 60 g/m² - 163 g/m² ¦ Input tray - 250 sheets size: 4.13 in x 5.83 in - Legal (8.5 in x 14 in) weight: 60 g/m² - 120 g/m² ¦ Output tray - 150 sheets |
| Speed Details | Printing: up to 35 ppm (Letter A) - B/W normal ¦ Scanning: up to 9 ppm - color normal ¦ Copying: up to 35 ppm (Letter A) - B/W normal ¦ Scanning: up to 20 ppm - B/W normal ¦ Printing: up to 33 ppm (A4) - B/W normal ¦ Copying: up to 33 ppm (A4) - B/W normal |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.3 in |
| Depth | 15.1 in |
| Height | 16.7 in |
| Weight | 33.29 lbs |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 43.21 lbs |
| Environmental Standards | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |







