Dell - Dell Latitude E6430
Intel Core i5 - 3210M / up to 3.1 GHz - Win 7 Pro 64-bit - HD Graphics 4000 - 4 GB RAM - 500 GB HDD - DVD-Writer - 14" 1366 x 768 (HD) - Gigabit Ethernet
Dell
469-3149
N/A
0884116091233
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Dell Latitude E6430 - 14" - Intel Core i5 - 3210M - 4 GB RAM - 500 GB HDD |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 7 Pro 64-bit |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) - 3210M / 2.5 GHz, up to 3.1 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 (1 x 4 GB) |
| Storage | 500 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 14" LED backlight 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell |
| Dockable | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 13.9 in x 9.5 in x 1.3 in |
| Weight | 4.43 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years - response time: next business day |
| General | |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Memory | |
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) |
| Max RAM Supported | 16 GB |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1600 MHz / PC3-12800 |
| Rated Speed | 1600 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years - response time: next business day |
| Miscellaneous | |
| Dockable | Yes |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Storage | |
| Main Storage | 500 GB HDD SATA 3Gb/s / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD±RW |
| Read Speed | 8x |
| Software | |
| Software Included | Microsoft Office 2010 Starter |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Battery | |
| Technology | 6-cell lithium ion |
| Capacity | 60 Wh |
| Display | |
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Anti-glare |
| Communications | |
| Wireless | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| Wireless Controller | Dell Wireless 1504 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 13.9 in x 9.5 in x 1.3 in |
| Weight | 4.43 lbs |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core i5 (3rd Gen) 3210M / 2.5 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel QM77 Express |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4000 |
| Camera | Yes |
| Sound | Speakers, microphone |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x ExpressCard/54 (1 free) ¦ 1 x PCI Express Mini Card (1 free) ¦ 2 x PCI Express Half Mini Card (2 free) |
| Interfaces Details | LAN ¦ USB 2.0 ¦ USB 2.0/eSATA ¦ 2 x USB 3.0 ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ Dock ¦ VGA ¦ HDMI |
| Memory Card Reader | Yes |
| Sustainability Information | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |





