Acer - Acer V173 DJOb
LCD monitor - 17" - 1280 x 1024 - 250 cd/m² - 5 ms - VGA - black
Acer
UM.BV3AA.D01
N/A
0887401021403
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Acer V173 DJOb - LCD monitor - 17" |
| Device Type | LCD monitor - 17" |
| Native Resolution | 1280 x 1024 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 20000:1 (dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Input Connectors | VGA |
| Color | Black |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Display Type | LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 17" |
| Native Resolution | 1280 x 1024 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 20000:1 (dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 160 |
| Vertical Viewing Angle | 160 |
| Features | Acer Adaptive Contrast Management (ACM) |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | Microsoft Windows 7 (32/64 bits) |
| Connectivity | |
| Interfaces | VGA |
| Mechanical | |
| VESA Mounting Interface | Yes |
| Sustainability Information | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |

