Samsung - Samsung Series 6 600B4C
Intel Core i5 - 3320M / up to 3.3 GHz - Win 7 Pro 64-bit - HD Graphics 4000 - 4 GB RAM - 500 GB HDD - 14" 1366 x 768 (HD) - Gigabit Ethernet - black
Samsung
NP600B4C-A01US
N/A
0887276011356
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Samsung Series 6 600B4C - 14" - Intel Core i5 - 3320M - 4 GB RAM - 500 GB HDD |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 7 Pro 64-bit |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) - 3320M / 2.6 GHz, up to 3.3 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 500 GB HDD / 7200 rpm |
| Display | 14" LED backlight 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, Gigabit Ethernet |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip, fingerprint reader |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 13.1 in x 9.2 in x 1.4 in |
| Weight | 5.29 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Localization | Region: United States |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
| General | |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Memory | |
| RAM | 4 GB |
| Max RAM Supported | 8 GB |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1600 MHz |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Color | Black |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Localization | Region: United States |
| Storage | |
| Main Storage | 500 GB HDD SATA 3Gb/s / 7200 rpm |
| Software | |
| Software Included | Samsung Fast Start |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Display | |
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Features | SuperBright |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Intel Wireless Display (WiDi) |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 13.1 in x 9.2 in x 1.4 in |
| Weight | 5.29 lbs |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core i5 (3rd Gen) 3320M / 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.3 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4000 |
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology |
| Camera | Yes |
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Features | Spill-resistant |
| AC Adapter | |
| Output | 90 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details | 2 x USB 2.0 ¦ Microphone input ¦ Headphone output ¦ HDMI ¦ LAN ¦ VGA ¦ 2 x USB 3.0 ¦ Dock |
| Memory Card Reader | 7 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card, MMCplus, SDHC Card) |







