Apple - Apple iPad mini Wi-Fi
1st generation - tablet - 16 GB - 7.9" IPS (1024 x 768) - black & slate
Apple
MD528LL/A
N/A
0885909691456
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Apple iPad mini Wi-Fi - 1st generation - tablet - 16 GB - 7.9" |
| Product Type | Tablet |
| Display | 7.9" IPS TFT - LED backlight - 1024 x 768 (163 ppi) - Multi-Touch |
| Processor | Apple A5 (Dual-Core) |
| Storage | 16 GB |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| Rear Camera | 5 Megapixel focus: automatic |
| Front Camera | 1.2 Megapixel |
| Battery Run Time | Up to 10 hours |
| Dimensions (WxDxH) | 5.3 in x 0.3 in x 7.9 in |
| Weight | 10.86 oz |
| Color | Black & slate |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.29 W/kg (body) |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| General | |
| Product Type | Tablet |
| Operating System | Apple iOS 6 |
| Memory | |
| Storage | 16 GB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year ¦ Technical support - phone consulting - 90 days |
| Miscellaneous | |
| Color | Black & slate |
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, 3-axis gyro sensor, digital compass |
| Features | Charging via USB, VoiceOver screen reader, AirPrint, AirPlay, parental controls, Dictation, AssistiveTouch |
| Included Accessories | Power adapter |
| Cables Included | Lightning to USB cable |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.29 W/kg (body) |
| Processor | |
| Processor | Apple A5 |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -4 °F |
| Max Storage Temperature | 113 °F |
| Max Altitude Operating | 9840 ft |
| Software | |
| Preloaded Software | Clock, Mail, Notes, Calendar, Contacts, Messages, Camera, FaceTime, Photo Booth, Safari, Videos, Photos, App Store, Maps, Game Center, iBooks, iTunes, Newsstand, Siri, iCloud, Reminders, Music |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 16.3 Wh |
| Run Time | Up to 10 hours |
| Run Time Details | Web browsing over Wi-Fi: up to 10 hour(s) ¦ Video playback: up to 10 hour(s) ¦ Audio playback: up to 10 hour(s) |
| Display | |
| Type | 7.9" IPS TFT - LED backlight |
| Resolution | 1024 x 768 (163 ppi) |
| Touchscreen | Multi-Touch |
| Features | Anti-fingerprint |
| Communications | |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| System Requirements for PC Connection | |
| OS Required | Microsoft Windows 7, Microsoft Windows XP Professional SP2 or later, Microsoft Windows XP Home Edition SP2 or later, Microsoft Windows Vista, Apple MacOS X 10.6.8 or later |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 5.3 in |
| Depth | 0.3 in |
| Height | 7.9 in |
| Weight | 10.86 oz |
| Multimedia | |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, AAC, AIFF, Audible, MP3, Apple Lossless, protected AAC |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4 SP (up to 640x480), Motion JPEG (up to 1280x720), H.264 High Profile Level 4.1 (up to 1080p) |
| Audio | Microphone, speaker |
| Expansion and Connectivity | |
| Interfaces | 1 x headphones ¦ 1 x Lightning |
| Front Camera | |
| Sensor Resolution | 1.2 Megapixel |
| Features | FaceTime HD camera |
| Rear Camera | |
| Sensor Resolution | 5 Megapixel |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Features | Geotagging |



