Brady - Brady BMP51
Labelmaker - B/W - thermal transfer - - 300 dpi - up to 60 inch/min - USB, Bluetooth - cutter
Product Description
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Brady BMP51 - labelmaker - B/W - thermal transfer |
| Printer Type | Labelmaker - thermal transfer - B/W |
| Form Factor | Portable |
| Weight | 3.09 lbs |
| Max Media Size | Roll (1.5 in x 25 ft) |
| Max Media Size (Custom) | 1.5 in x 300 in |
| Print Speed | Up to 60 inch/min - max speed |
| Max Resolution (B&W) | 300 dpi |
| Cutter | Yes |
| Interface | USB, Bluetooth |
| Media Type | Labels, continuous paper labels |
| Keyboard | QWERTY |
| Networking | Print server |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 6 in x 10.3 in x 3.6 in |
| General | |
| Printer Type | Labelmaker - thermal transfer - monochrome |
| Expansion / Connectivity | |
| Connections | 1 x USB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Hard case |
| Cables Included | 1 x USB cable |
| Printer | |
| Print Speed | Up to 60 inch/min - max speed |
| Built-in Devices | Character keyboard, status LCD |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interface | USB, Bluetooth |
| Max Resolution (B&W) | 300 dpi |
| Cutter | Yes |
| Keyboard | QWERTY |
| Media Handling | |
| Media Type | Labels, continuous paper labels |
| Max Media Size | Roll (1.5 in x 25 ft) |
| Max Media Size (Custom) | 1.5 in x 300 in |
| Networking | |
| Networking | Print server |
| Power | |
| Power Device | Power adapter - external |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | LabelMark 5 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 39.2 °F |
| Max Operating Temperature | 109.4 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 90% (non-condensing) |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 6 in |
| Depth | 10.3 in |
| Height | 3.6 in |
| Weight | 3.09 lbs |