Brady - Brady BBP85
Label printer - color - thermal transfer - - 300 dpi - USB, LAN
Product Description
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Brady BBP85 - label printer - color - thermal transfer |
| Printer Type | Label printer - thermal transfer - color |
| Weight | 52.91 lbs |
| Max Media Size | Roll (10 in) |
| Min Media Size (Custom) | 4 in x 2.01 in |
| Max Media Size (Custom) | 10 in |
| Max Resolution (B&W) | 300 dpi |
| Interface | USB, LAN |
| Flash Memory Installed (Max) | 64 MB |
| Media Type | Labels, tag stock, continuous paper labels, vinyl tape, die cut labels, reflective tape |
| Networking | Print server |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 19.7 in x 12.2 in x 19.3 in |
| General | |
| Printer Type | Label printer - thermal transfer - color |
| Expansion / Connectivity | |
| Connections | 1 x LAN - RJ-45 ¦ 1 x USB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 5 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Cleaning kit |
| Cables Included | 1 x USB cable |
| Printer | |
| Built-in Devices | Character keyboard, status LCD |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB, LAN |
| Max Resolution (B&W) | 300 dpi |
| Media Handling | |
| Media Type | Labels, tag stock, continuous paper labels, vinyl tape, die cut labels, reflective tape |
| Max Media Size | Roll (10 in) |
| Min Media Size (Custom) | 4 in x 2.01 in |
| Max Media Size (Custom) | 10 in |
| Max Printing Width | 8.5 in |
| Max Printing Length | 49 ft |
| Networking | |
| Networking | Print server |
| Power | |
| Power Device | Power supply - internal |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Brady MarkWare Lean Tools Edition Software |
| Flash Memory | |
| Flash Memory | 64 MB |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 19.7 in |
| Depth | 12.2 in |
| Height | 19.3 in |
| Weight | 52.91 lbs |