Brady - Brady BBP35
Label printer - color - thermal transfer - - 300 dpi - up to 300 inch/min - USB
Product Description
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Brady BBP35 - label printer - color - thermal transfer |
| Printer Type | Label printer - thermal transfer - color |
| Weight | 35.93 lbs |
| Max Media Size | Roll (4 in) |
| Max Media Size (Custom) | 4 in |
| Print Speed | Up to 300 inch/min - max speed - Roll (4 in) |
| Max Resolution (B&W) | 300 dpi |
| Interface | USB |
| Barcodes | Code 39, Code 128, Interleaved 2 of 5, PDF417 |
| Media Type | Labels, continuous forms, magnetic labels, die cut labels |
| Dimensions (WxDxH) | 19 in x 14.3 in x 11 in |
| General | |
| Printer Type | Label printer - thermal transfer - color |
| Expansion / Connectivity | |
| Connections | 1 x USB |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Cleaning kit |
| Cables Included | 1 x USB cable |
| Printer | |
| Print Speed | Up to 300 inch/min - max speed - 300 dpi - Roll (4 in) |
| Built-in Devices | Character keyboard, touch screen |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB |
| Max Resolution (B&W) | 300 dpi |
| Barcodes | Code 39, Code 128, Interleaved 2 of 5, PDF417 |
| Media Handling | |
| Media Type | Labels, continuous forms, magnetic labels, die cut labels |
| Max Media Size | Roll (4 in) |
| Max Media Size (Custom) | 4 in |
| Media Sizes | Roll (4 in) |
| Media Feeders | 1 x manual - 1 roll - Roll (4 in) |
| Power | |
| Power Device | Power supply - internal |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 19 in |
| Depth | 14.3 in |
| Height | 11 in |
| Weight | 35.93 lbs |