HP Inc. - HP Workstation Z240
SFF - 1 x Core i5 6500 / 3.2 GHz - vPro - RAM 8 GB - HDD 2 x 500 GB - DVD SuperMulti - HD Graphics 530 - Win 7 Pro 64-bit (includes Win 10 Pro 64-bit License) - monitor: none - keyboard: US - black
Product Description
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HP Workstation Z240 - SFF - Core i5 6500 3.2 GHz - vPro - 8 GB - HDD 2 x 500 GB - US |
| Type | Workstation - small form factor |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Localization | Language: English / region: United States |
| Processor | 1 x Intel Core i5 (6th Gen) 6500 / 3.2 GHz (, up to 3.6 GHz, (Quad-Core) |
| Processor Socket | LGA1151 Socket |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2 |
| Cache Memory | 6 MB |
| Cache Per Processor | 6 MB |
| RAM | 8 GB (installed) / 64 GB (max) - DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Storage Controller | SATA (SATA 6Gb/s) |
| Hard Drive | 2 x HDD 500 GB - SATA 6Gb/s - 7200 rpm |
| Optical Storage | DVD SuperMulti |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 530 |
| Networking | 1GbE |
| Keyboard | US |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition (downgrade from Windows 10 Pro 64-bit) + Windows 10 Pro 64-bit License |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 13.3 in x 15 in x 3.9 in |
| Weight | 12.57 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site |
| General | |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Type | Workstation |
| Product Form Factor | Small form factor |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip |
| Color | Black |
| Localization | Language: English / region: United States |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 1 (total) / 0 (free) x external 5.25" x 1/2H ¦ 1 (total) / 1 (free) x external 3.5" ¦ 1 (total) / 0 (free) x internal 3.5" ¦ 1 (total) / 0 (free) x internal 2.5" |
| Slots | 1 (total) / 0 (free) x CPU ¦ 4 (total) / 2 (free) x DIMM 288-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - half-length, low-profile ¦ 2 (total) / 2 (free) x PCIe 3.0 x1 - half-length, low-profile (x1 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x4 - half-length, low-profile (x16 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card |
| Interfaces | 9 x USB 3.0 (2 front, 6 rear, 1 internal) ¦ 4 x USB 2.0 (2 front, 2 internal) ¦ 1 x headphones/microphone (1 in front) ¦ 1 x headphones (1 in front) ¦ 1 x serial ¦ 3 x DisplayPort ¦ 1 x PS/2 keyboard ¦ 1 x PS/2 mouse ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x audio line-in ¦ 1 x audio line-out |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site |
| Miscellaneous | |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, WEEE, ACPI 4.0 |
| RAM | |
| Installed Size | 8 GB / 64 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Effective Memory Speed | 2133 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (total) / 2 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Configuration Features | 2 x 4 GB |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM, I210-T1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 240 Watt |
| Efficiency | 92% |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 8 - 85% (non-condensing) |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1 |
| Cache Memory | |
| Installed Size | 6 MB |
| Cache Per Processor | 6 MB |
| Optical Storage | |
| Type | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM DVD SuperMulti - SATA |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 530 |
| Video Interfaces | DisplayPort |
| Max Monitors Supported | 3 |
| Audio Output | |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition (available through downgrade rights from Windows 10 Pro 64-bit) + Windows 10 Pro 64-bit License - English |
| Hard Drive | |
| Type | HDD |
| Capacity | 2 x 500 GB |
| Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7200 rpm |
| Input Device | |
| Type | Mouse, keyboard |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 13.3 in |
| Depth | 15 in |
| Height | 3.9 in |
| Weight | 12.57 lbs |
| Keyboard | |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | US |
| Mouse | |
| Technology | Optical |
| Interface | USB |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core i5 (6th Gen) 6500 |
| Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.6 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2 |
| CPU Socket | LGA1151 Socket |
| Chipset Type | Intel C236 |



