Brady - Brady BMP21-LAB
Labelmaker - B/W - thermal transfer - - 203 dpi
Product Description
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Brady BMP21-LAB - labelmaker - B/W - thermal transfer |
| Printer Type | Labelmaker - thermal transfer - B/W |
| Form Factor | Portable |
| Weight | 26.56 oz |
| Max Media Size | Roll (0.75 in x 21 ft) |
| Max Resolution (B&W) | 203 dpi |
| Media Type | Labels |
| Keyboard | ABCD |
| Battery | Required 6 x AA type alkaline Included Qty 0 |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Printer Type | Labelmaker - thermal transfer - monochrome |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS 2011/65/EU |
| Printer | |
| Max Resolution (B&W) | 203 dpi |
| Keyboard | ABCD |
| Media Handling | |
| Media Type | Labels |
| Max Media Size | Roll (0.75 in x 21 ft) |
| Media Sizes | Roll (0.75 in x 21 ft) |
| Battery | |
| Type | AA type - alkaline |
| Required Qty | 6 |
| Included | 0 |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 26.56 oz |