Quantum - Quantum LTO-8 HH
Tape drive - LTO Ultrium (12 TB / 30 TB) - Ultrium 8 - SAS-2 - rack-mountable - 1U - encryption
Quantum
TC-L83CN-AR
N/A
0768268804463
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Quantum LTO-8 HH - tape drive - LTO Ultrium - SAS-2 |
| Device Type | Tape drive |
| Recording Standard | LTO Ultrium 8 |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 1U |
| Interface Type | SAS-2 |
| Key Features | Encryption |
| Dimensions (WxDxH) | 18.9 in x 17.2 in x 1.7 in |
| Weight | 14.11 lbs |
| Color | Black |
| Storage Removable | LTO Ultrium |
| Storage Removable Capacity | 12 TB (native) / 30 TB (compressed) |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write) | Ultrium 7, Ultrium 8 |
| Data Transfer Rate (native) | 300 MBps (1.08 TBph) |
| Data Transfer Rate (compressed) | 750 MBps |
| OS Required | Apple MacOS, Red Hat Linux, SuSe Linux, Microsoft Windows |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Device Type | Tape drive - LTO Ultrium |
| Recording Standard | LTO Ultrium 8 |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 1U |
| Interface Type | SAS-2 |
| Key Features | Encryption |
| Enclosure Color | Black |
| Width | 18.9 in |
| Depth | 17.2 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 14.11 lbs |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x SAS 6Gb/s - 26 pin 4x Mini SAS (SFF-8088) |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| MTBF | 250,000 hour(s) |
| Compliant Standards | AES-256 |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | DATASTOR Shield |
| OS Required | Apple MacOS, Red Hat Linux, SuSe Linux, Microsoft Windows |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 100.4 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% (non-condensing) |
| Storage Removable | |
| Type | LTO Ultrium |
| Capacity | 12 TB (native) / 30 TB (compressed) |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write) | Ultrium 7, Ultrium 8 |
| Recording Standard | Ultrium 7, Ultrium 8 |
| Data Transfer Rate (native) | 300 MBps (1.08 TBph) |
| Data Transfer Rate (compressed) | 750 MBps |
| Buffer Size | 1 GB |