Microchip Technology - Microchip Adaptec SmartHBA 2100 4i4e
Storage controller (RAID) - 8 Channel - SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s - low profile - RAID RAID 0, 1, 5, 10 - PCIe 3.0 x8
Microchip Technology
2292200-R
N/A
0760884157749
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Microchip Adaptec SmartHBA 2100 4i4e - storage controller (RAID) - SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s - PCIe 3.0 x8 |
| Device Type | Storage controller (RAID) - plug-in card - low profile |
| Bus Type | PCIe 3.0 x8 |
| Interface | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Data Transfer Rate | 12 Gbit/s |
| Supported Devices | Hard drive, tape drive, disk array (RAID), solid state drive |
| Channel Qty | 8 |
| Max Storage Devices Qty | 256 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| System Requirements | SunSoft Solaris, FreeBSD, Red Hat Linux, SuSe Linux, Microsoft Windows, Debian Linux, CentOS, Ubuntu, VMware ESXi, Citrix XenServer |
| Dimensions (WxDxH) | 6.6 in x 2.5 in |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Device Type | Storage controller (RAID) - plug-in card - low profile |
| Host Bus | PCIe 3.0 x8 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s - 4 x Mini SAS HD (SFF-8643) (internal) ¦ 1 x SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s - 36 pin 4x Mini SAS HD (SFF-8644) (external) |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Low-profile bracket |
| Features | Native Command Queuing (NCQ), SCSI Enclosure Services 2 (SES2), S.M.A.R.T. support, SCSI Enclosure Services 3 (SES3) |
| MTBF | 1,400,000 hours |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, FCC, RoHS, KCC |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | SunSoft Solaris, FreeBSD, Red Hat Linux, SuSe Linux, Microsoft Windows, Debian Linux, CentOS, Ubuntu, VMware ESXi, Citrix XenServer |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 131 °F |
| Storage Controller | |
| Interface | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Data Transfer Rate | 12 Gbit/s |
| Supported Devices | Hard drive, tape drive, disk array (RAID), solid state drive |
| Channel Qty | 8 |
| Max Storage Devices Qty | 256 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Dimensions & Weight | |
| Depth | 6.6 in |
| Height | 2.5 in |