Raritan - Raritan Dominion PX PX3-5167R-K1
Power distribution unit (rack-mountable) - AC 120 V - 2900 VA - 1-phase - USB, Ethernet 10/100/1000 - input: NEMA L5-30P - output connectors: 8 (8 x NEMA 5-20R) - 1U - 10 ft cord - red
Raritan
PX3-5167R-K1
N/A
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Raritan Dominion PX PX3-5167R-K1 - power distribution unit - 2900 VA |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Size | 1U |
| Weight | 9.92 lbs |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Voltage | AC 120 V |
| Output Voltage | AC 120 V |
| Power Capacity | 2900 VA |
| Input Connectors | 1 x power NEMA L5-30P |
| Output connectors | 8 x power NEMA 5-20R - 120 V 16 A |
| Networking | USB, Ethernet 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol | SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Color | Red |
| Image Color Disclaimer | The displayed product image may be a different color |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 7.2 in x 1.7 in |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Cord Length | 10 ft |
| Color | Red |
| Image Color Disclaimer | The displayed product image may be a different color |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x management (Gigabit Ethernet) - RJ-45 ¦ 2 x USB - 4 pin USB Type A ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | Power cable - integrated - 10 ft |
| Features | Horizontal orientation, LED display, voltage monitoring, current meter, overload protection, cascadable, active power meter, real power meter, energy meter, power factor meter, splash-proof plug |
| Compliant Standards | UL, ICES-003, RoHS, FCC Part 15 A, cULus |
| Networking | |
| Remote Management Interface | USB, Ethernet 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol | SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Humidity Range Operating | 85% |
| Power Device | |
| Input Voltage | AC 120 V |
| Input Voltage Range | AC 100 - 120 V |
| Input Wiring | 1-phase |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Input Connectors | 1 x power NEMA L5-30P |
| Power Output Connectors Details | 8 x power NEMA 5-20R - 120 V 16 A |
| Output Voltage | AC 120 V |
| Max Electric Current | 24 A |
| Power Capacity | 2900 VA |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.3 in |
| Depth | 7.2 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 9.92 lbs |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 16.3 in |
| Shipping Depth | 12.6 in |
| Shipping Height | 22.4 in |
| Shipping Weight | 14.88 lbs |
