Raritan - Raritan PX3-5478V-C5
Power distribution unit (rack-mountable) - AC 120 V - 2900 VA - 1-phase - Ethernet 10/100, USB, Ethernet 10/100/1000 - input: NEMA L5-30P - output connectors: 24 (24 x NEMA 5-20R) - 0U - 10 ft cord - yellow
Raritan
PX3-5478V-C5K6
N/A
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Raritan PX3-5478V-C5 - power distribution unit - 2900 VA |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Size | 0U |
| Weight | 11.24 lbs |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Voltage | AC 120 V |
| Output Voltage | AC 120 V |
| Power Capacity | 2900 VA |
| Input Connectors | 1 x power NEMA L5-30P |
| Output connectors | 24 x power NEMA 5-20R - 120 V |
| Networking | Ethernet 10/100, USB, Ethernet 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol | SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, JSON-RPC, SMTP, Modbus |
| Color | Yellow |
| Image Color Disclaimer | The displayed product image may be a different color |
| Dimensions (WxDxH) | 2 in x 2.6 in x 60.6 in |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 0U |
| Cord Length | 10 ft |
| Color | Yellow |
| Image Color Disclaimer | The displayed product image may be a different color |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x management (Gigabit Ethernet) - RJ-45 ¦ 1 x management (Fast Ethernet) - RJ-45 ¦ 2 x USB - 4 pin USB Type A ¦ 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B ¦ 2 x monitoring ¦ 1 x modem ¦ 1 x sensor |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | Power cable 10 ft |
| Features | Vertical orientation, LED display, voltage monitoring, current meter, overload protection, cascadable, active power meter, real power meter, energy meter, power factor meter, splash-proof plug |
| Compliant Standards | UL, ICES-003 Class A, RoHS, FCC Part 15 A, cULus |
| Networking | |
| Remote Management Interface | Ethernet 10/100, USB, Ethernet 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol | SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, JSON-RPC, SMTP, Modbus |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Humidity Range Operating | 85% |
| Power Device | |
| Input Voltage | AC 120 V |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Connectors | 1 x power NEMA L5-30P |
| Power Output Connectors Details | 24 x power NEMA 5-20R - 120 V |
| Output Voltage | AC 120 V |
| Max Electric Current | 24 A |
| Power Capacity | 2900 VA |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 2 in |
| Depth | 2.6 in |
| Height | 60.6 in |
| Weight | 11.24 lbs |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 11 in |
| Shipping Depth | 4.5 in |
| Shipping Height | 71.5 in |
| Shipping Weight | 16.75 lbs |
