Lasko - Lasko UH300
Humidifier - table-top
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Lasko UH300 - humidifier |
| Product Type | Humidifier |
| Placing / Mounting | Table-top |
| Functions | Humidifying |
| Dimensions (WxDxH) | 9.8 in x 5.7 in x 14.4 in |
| Weight | 5 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| General | |
| Product Type | Humidifier |
| Form Factor | Table-top |
| Functions | Humidifying |
| Safety Features | Safety Fuse Technology, auto shut-off (when water tank is empty) |
| Special Features | Carry handle included, adjustable humidistat, LED display dimmer |
| Manufacturer Warranty | |
| Warranty | 1 year |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | ETL |
| Included Accessories | Cleaning brush |
| Power | |
| Voltage | 120 V |
| On / Off Switch | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 9.8 in |
| Depth | 5.7 in |
| Height | 14.4 in |
| Weight | 5 lbs |
| Settings, Controls & Indicators | |
| Control Type | Electronic |
| Control Elements | Touchpad |
| Type | Digital |
| Timer | 12 hrs |
| Humidifier | |
| Humidifier Type | Ultrasonic warm/cool mist |






