Lasko - Lasko PERFORMANCE D12225
Cooling fan - table-top - 12 in - white
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Lasko PERFORMANCE D12225 - cooling fan |
| Product Type | Cooling fan |
| Placing / Mounting | Table-top |
| Functions | Cooling |
| Fan | 12 in |
| Air Flow Control | Adjustable tilt head, oscillation |
| Color | White |
| Dimensions (WxDxH) | 14 in x 11.6 in x 18.3 in |
| Weight | 5 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| General | |
| Product Type | Cooling fan |
| Form Factor | Table-top |
| Functions | Cooling |
| Air Flow Control | Adjustable tilt head, oscillation |
| Color | White |
| Safety Features | Safety Fuse Technology |
| Special Features | Carry handle included |
| Manufacturer Warranty | |
| Warranty | 1 year |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | ETL |
| Assembly Required | Yes |
| Power | |
| Voltage | 120 V |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 14 in |
| Depth | 11.6 in |
| Height | 18.3 in |
| Weight | 5 lbs |
| Settings, Controls & Indicators | |
| Fan Speed Settings Qty | 3 |
| Fan Details | |
| Fan Diameter | 12 in |
| Blades Qty | 3 |






