GUNNAR Optiks - GUNNAR INTERCEPT
Glasses - for computer - medium-large - full rim - frame: onyx - lens: amber
GUNNAR Optiks
INT-00101
N/A
0811127015842
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | GUNNAR INTERCEPT - glasses - for computer - medium-large - frame: onyx - lens: amber |
| Product Type | Glasses - for computer - medium-large - blue light filter |
| Package Content | Microfiber cleaning cloth, microfiber pouch |
| Frame | Full rim - onyx |
| Frame Width | 5.24 in |
| Nose Bridge | 0.67 in |
| Temple Arm | 5.31 in |
| Lenses | Amber |
| Lens Size | 2.28 in |
| Dimensions & Weight | 1.16 oz |
| General | |
| Product Type | Glasses |
| Package Content | Microfiber cleaning cloth, microfiber pouch |
| Activity / Sport | Computer |
| Size | Medium-large |
| Features | 100% UVA/UVB protection, blue light protection, anti-reflective lens coating, BLPF 65, GUNNAR lens technology |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 1.16 oz |
| Frame | |
| Frame Type | Full rim |
| Frame Color | Onyx |
| Frame Width | 5.24 in |
| Nose Bridge | 0.67 in |
| Temple Arm | 5.31 in |
| Temple Arm Type | Bent |
| Material | Polycarbonate |
| Lenses | |
| Lens Color | Amber |
| Lens Coating | Scratch-resistant, anti-reflective |
| Blue Light Filter | Yes |





