GUNNAR Optiks - GUNNAR Emissary
Glasses - semi rim - frame: mercury - lens: amber
GUNNAR Optiks
ST003-C011
N/A
0811127010502
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | GUNNAR Emissary - glasses - frame: mercury - lens: amber |
| Product Type | Glasses |
| Frame | Semi rim - mercury |
| Nose Bridge | 0.71 in |
| Temple Arm | 5.43 in |
| Lenses | Amber |
| Lens Size | 2.17 in x 1.1 in |
| Dimensions & Weight | 0.53 oz |
| General | |
| Product Type | Glasses |
| Features | Adjustable nose pads, flexible hinges, lightweight, balanced spring hinges, floating nose pads, thermoplastic rubber tipped temples grip, hidden hinges |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 0.53 oz |
| Frame | |
| Frame Type | Semi rim |
| Frame Color | Mercury |
| Nose Bridge | 0.71 in |
| Temple Arm | 5.43 in |
| Material | Aluminum-magnesium alloy |
| Lenses | |
| Lens Color | Amber |
| Lens Width | 1.1 in |



