GUNNAR Optiks - GUNNAR 6-Siege Intercept GUNNAR-Focus
Glasses - for computer, gaming - full rim - frame: onyx - lens: amber
GUNNAR Optiks
INT-09101
N/A
0811127011417
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | GUNNAR 6-Siege Intercept GUNNAR-Focus - glasses - for computer, gaming - frame: onyx - lens: amber |
| Product Type | Glasses - for computer, gaming |
| Package Content | Microfiber cleaning cloth, microfiber pouch |
| Frame | Full rim - onyx |
| Frame Width | 5.24 in |
| Nose Bridge | 0.67 in |
| Temple Arm | 5.31 in |
| Lenses | Amber - silicone coating |
| Lens Size | 2.28 in |
| Dimensions & Weight | 1.16 oz |
| Warranty | 1 year |
| General | |
| Product Type | Glasses |
| Package Content | Microfiber cleaning cloth, microfiber pouch |
| Activity / Sport | Computer, gaming |
| Features | Blue light protection, BLPF 65, 100% UV protection, multi-barrel hinges, curved nose rests, injected frame, wide format lenses |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 1.16 oz |
| Warranty | |
| Warranty | 1 year |
| Frame | |
| Frame Type | Full rim |
| Frame Color | Onyx |
| Frame Width | 5.24 in |
| Nose Bridge | 0.67 in |
| Temple Arm | 5.31 in |
| Temple Arm Type | Bent |
| Lenses | |
| Lens Color | Amber |
| Lens Coating | Scratch-resistant, anti-reflective |
| Material | Silicone coating |
