GUNNAR Optiks - GUNNAR Emissary
Glasses - for computer - medium-large - semi rim - frame: onyx - lens: amber
GUNNAR Optiks
ST003-C001
N/A
0811127010489
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | GUNNAR Emissary - glasses - for computer - medium-large - frame: onyx - lens: amber |
| Product Type | Glasses - for computer - medium-large - blue light filter |
| Frame | Semi rim - onyx |
| Frame Width | 5.04 in |
| Nose Bridge | 0.71 in |
| Temple Arm | 5.43 in |
| Lenses | Amber |
| Lens Size | 2.17 in |
| Dimensions & Weight | 0.63 oz |
| General | |
| Product Type | Glasses |
| Activity / Sport | Computer |
| Size | Medium-large |
| Features | Adjustable nose pads, blue light protection, one-piece front construction, lightweight, 100% UV protection |
| Miscellaneous | |
| Product Material | Aluminum, magnesium alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 0.63 oz |
| Frame | |
| Frame Type | Semi rim |
| Frame Color | Onyx |
| Frame Width | 5.04 in |
| Nose Bridge | 0.71 in |
| Temple Arm | 5.43 in |
| Temple Arm Type | Bent |
| Material | Aluminum, magnesium alloy |
| Lenses | |
| Lens Color | Amber |
| Lens Coating | Scratch-resistant, anti-reflective |
| Blue Light Filter | Yes |


