Lasko - Lasko Elite Collection CU12510
Heater - floor-standing - 1500 W
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Lasko Elite Collection CU12510 - heater |
| Product Type | Heater |
| Placing / Mounting | Floor-standing |
| Functions | Heating |
| Heating Capacity | 1500 W |
| Dimensions (WxDxH) | 8.6 in x 12.5 in x 11.8 in |
| Weight | 6.97 lbs |
| Manufacturer Warranty | 3 years |
| General | |
| Product Type | Heater |
| Form Factor | Floor-standing |
| Functions | Heating |
| Heating Method | Ceramic |
| Heating Capacity | 1500 W |
| Safety Features | Overheating protection, tip-over switch, cool touch housing |
| Special Features | Carry handle included, adjustable thermostat, digital thermostat |
| Manufacturer Warranty | |
| Warranty | 3 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | ETL |
| Power | |
| Voltage | 120 V |
| On / Off Switch | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 8.6 in |
| Depth | 12.5 in |
| Height | 11.8 in |
| Weight | 6.97 lbs |
| Settings, Controls & Indicators | |
| Control Elements | Touchpad |
| Type | Digital |
| Timer | 8 hrs |
| Heat Settings Qty | 3 |




