AddOn Networks - AddOn
Patch cable - FC/UPC single-mode (M) to FC/UPC single-mode (M) - 10 m - fiber optic - duplex - 9 / 125 micron - OS2 - OFNR - riser - yellow
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | AddOn patch cable - 10 m - yellow |
| Type | Patch cable - OS2 - OFNR |
| Technology | Duplex fiber optic |
| Type of Fiber Optics | Singlemode |
| Features | Riser, Ultra Physical Contact (UPC) |
| Length | 10 m |
| Core / Cladding Diameter | 9 / 125 micron |
| Connector | 2 x FC/UPC single-mode - male |
| Connector (Second End) | 2 x FC/UPC single-mode - male |
| Color | Yellow |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| General | |
| Network Cable Type | Patch cable - OS2 - OFNR |
| Technology | Duplex fiber optic |
| Type of Fiber Optics | Singlemode |
| Fiber Qty | 2 |
| Core / Cladding Diameter | 9 / 125 micron |
| Features | Riser, Ultra Physical Contact (UPC) |
| Length | 10 m |
| Color | Yellow |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Connectivity | |
| Connector | 2 x FC/UPC single-mode - male |
| Connector (Second End) | 2 x FC/UPC single-mode - male |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 2.8 in |
| Shipping Depth | 4.8 in |
| Shipping Height | 5 in |
| Shipping Weight | 11.22 oz |







