C2G - C2G 75ft (22.8m) C2G Performance Series High Speed HDMI Active Optical Cable (AOC)
4K 60Hz Plenum Rated - High Speed - HDMI cable - HDMI male to HDMI, 24 pin USB-C - 75 ft - black - plenum, Active Optical Cable (AOC), 4K60Hz support
Promotional Price
$12.43
12/30/2026
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | C2G 75ft (22.8m) C2G Performance Series High Speed HDMI Active Optical Cable (AOC) - 4K 60Hz Plenum Rated - HDMI cable - 75 ft |
| Cable | High Speed - HDMI cable |
| Max Output Resolution | 4096 x 2160 - 60 Hz |
| Length | 75 ft |
| Color | Black |
| Connectors | HDMI - male |
| Connectors (Second End) | HDMI - male ¦ 24 pin USB-C - female |
| Features | Plenum, Active Optical Cable (AOC), 4K60Hz support |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Cable Type | High Speed - HDMI cable plenum, Active Optical Cable (AOC), 4K60Hz support |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 75 ft |
| Plated Connector | Gold |
| Features | 4:4:4 Chroma Subsampling, 18 Gbps data rate |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | REACH, TSCA, RoHS 2 (2011/65/EU), CMP, NDAA Section 889 |
| Connectivity | |
| Connectors | 19 pin HDMI Type A - male |
| Connectors (Second End) | 19 pin HDMI Type A - male ¦ 24 pin USB-C - female |
| Adapters & Converters | |
| Max Output Resolution | 4096 x 2160 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
